listopad 2002

24. LISTOPADA U SPLITU JEDAN OD NAJBOLJIH KINESKIH ORKESTARA

Čak devedeset glazbenika čini ovaj tradicionalni kineski orkestar osnovan 1978. godine. Dolaze nam iz iste pokrajine kao i operni ansambl koji je gostovao prije dvije godine u Zagrebu i Splitu i svojim nastupom polučio oduševljenje onim što smo imali prilike čuti i vidjeti.

Prošle godine Jilin orkestar pažnju je plijenio na festivalu u Edinburghu s predstavom 'Zmajeva šaka', a početkom ove godine na Međunarodnom festivalu u Tajlandu, na kojemu je njihov nastup bio ujedno i vrhunac festivala.

Dodamo li tome zapažena gostovanja jednog od najboljih kineskih tradicionalnih orkestara u Koreji, Japanu, Kanadi, Saudijskoj Arabiji, Italiji, kao i više od 30 nacionalnih nagrada koje su za posljednja dva desetljeća osvojili za svoje izvedbe, onda je nesumnjivo riječ o rijetkoj prilici da uživamo u malo poznatoj tradicionalnoj kineskoj glazbi u izvedbama istinskih majstora.

KRLEŽA U SPLITU: NE SAMO GLEMBAJEVI NEGO I U AGONIJI...

Brezovec je u ZKM-u već pokazao svoga Krležu, uskoro mu se pridružuju i druga kazališta u Hrvatskoj. Nikad na repu događaja, HNK Split izlazi s dvije njegove drame, doskačući neimaštini na već prokušan način - tako da isti redatelj paralelno radi dvije predstave. Sjetimo se Milerove istodobne režije Na tri kralja i BB cabereta, ili Magellijevih Buzde i Cigle također usporedo režiranih. Ovaj put simultanku s Krležom radi Aleksandar Anurov, a kao neki od glavnih protagonista u Glembajevima pojavljuju se Josip Genda, Čedo Martinić, Ksenija Prohaska, Bruna Bebić..., a U agoniji Milan Štrljić i Zoja Odak...

IBIS REDIBIS NUNQUAM PERIBIS...

Tako sve više glasi motto Dalaj Laminog dolaska u Europu, u Hrvatsku, u Zagreb , u Split...
Netom smo naime iz medija saznali da će se karte za njegov boravak u HNK Split prodavati od 20 kuna za puk do 200 za posebne goste, već je obznanjeno kako Dalaj Lama zapravo ipak neće doći, da bi se onda češki predsjednik ipak izborio za Dalaj Lamin dolazak, pa je to postala najnovija i pouzdana informacija osim "u slučaju izbijanja rata u neposrednoj blizini tibetanskog stanovništva..."
Sve se to pak zbiva dok četvorica (4) budističkih svećenika u sunčanome Splitu upravo prosipaju mirotvorni pijesak ispred južnih od četiriju (4) vrata savršene mandale - čitaj Dioklecijanove palače.


UZ ZANIMLJIVU KAZALIŠNU NAJAVLJENA I BOGATA KONCERTNA SEZONA

Lovro Pogorelić na 47. Splitskom ljetu

Zagrebački kvartet saksofona

"Da nije vjetra pauci bi nebo premrežili" - slogan je nove kazališne sezone u HNK Split. Da doista tako i bude već u prva tri mjeseca pobrinut će se brojni premijerni naslovi: od Krležine Gospode Glembajevih u režiji Saše Anurova, preko Krovne udruge tandema Tomić i Ivanišević i u režiji Marija Kovača, do Gotovčeva Era s onoga svijeta kojega će postaviti dirigent Nikša Bareza i redatelj Krešimir Dolenčić.


Međutim, zahvaljujući inicijativi Ureda za Kulturu Poglavarstva grada Splita i pročelniku Miljenku Grgiću, kao i spremnosti rukovodstva HNK Split da smjelo prihvati i pomogne realizaciju ponuđenog programa, Split će ove godine imati i vrlo ambiciozno zamišljenu koncertnu sezonu koja će svoju premijeru imati već 15. listopada klavirskim recitalom Pavica Gvozdić. Tjedan kasnije, 22. listopada, u Splitu će svirati Budimpeštanski gudači, a početkom studenoga Zagrebački kvartet gudača. Slijede potom Splitski komorni orkestar, Petrogradski solisti  i flamenco gitarski duo Canizares...
Dodamo li tome za sljedeću godinu najavljene Željka Milića, Zagrebački kvartet saksofona, Mađarski puhački kvintet, pijanista Petera Frankla i brojne druge, onda pauci ove sezone doista nemaju nikakvih šansi...

NEZAUSTAVLJIVA 'MARLENE' NA FESTIVALU U VENEZUELI 8. I 9. LISTOPADA

Nakon što je 47. splitsko ljeto završilo zapaženim nastupom Senekina Edipa na međunarodnom festivalu antičke drame Art Carnuntum u Austriji, i nova će kazališna sezona HNK Split biti otvorena gostovanjem na jednoj značajnoj svjetskoj kazališnoj smotri. Naime, u utorak i srijedu, 8. i 9. listopada Ksenija Prohaska i pijanistica Ana Šabašov odigrat će monoshow 'Marlene Dietrich' u okviru programa festivala Teatro del Oriente u Venezueli, u Barceloni, gradu na obali Karipskog mora.

Ovogodišnje, 26. izdanje tog festivala održat će se od 5 – 20. listopada 2001. Pokrenut 1975. kao najveća nacionalna kazališna smotra, od 1990. Teatro del Oriente zadobiva međunarodni karakter.

Ove će godine, pored brojnih dramskih i plesnih kazališnih ansambala iz Venezuele ugostiti i 14 tea­tara iz Kube, Slovenije, Dominikanske Republike, Brazila, Kolumbije, Francuske, Sjedinjenih Država, Perua, Španjolske, te HNK Split kao jedino kazalište iz Hrvatske. Pored Barcelone, festival se održava i u Puerto la Cruzu i drugim većim gradovima u Venezueli. Poziv splitskoj predstavi došao je od direktora i osnivača festivala, Kiddia Españe.
Svoju 'Marlene' Ksenija će Prohaska predstaviti u Teatro Cajigal koje ovih dana slavi 106 godina postojanja i tek je nekoliko godina mlađe od splitskoga HNK.

HNK SPLIT: S MANDALOM U PREDVORJU, U IŠČEKIVANJU DALAJ LAME

Unutar tibetanskog budizma pješčana mandala doživljava se svetom i sve do prije 40 godina rijetko je se moglo vidjeti izvan samostana. Arhitektonska po svojoj strukturi, složena i bojama bogatog dizajna gotovo je ostala nepromijenjena duže od 500 godina, dok su vještine i tajna značenja naraštajima prenošena s učitelja na učenika.

Dio te vještine, koncentracije i kontemplativnosti potrebnih za njezinu izradu imaju priliku vidjeti svi oni koji do 07. listopada posjete predvorje HNK Split. Svakog dana između 11 i 18 sati četvorica lama u predvorju HNK izrađuju mandalu, da bi je prikupljenu u žaru u nedjelju 07. listopada prosuli u more u gradskoj luci, kojim činom na simboličan način mir, ljubav i sklad u nju utkane daruju cijelome svijetu, a Split pripremaju za posjet čovjeka rođenog pod imenom Tenzin Gyatso, ali mnogo poznatijeg kao Njegova svetost Dalaj Lama XIV.