Kliknite na vijest da biste pročitali opširniji tekst


I SOLISTI AQUILANI

CIKLUS BOŽIĆNIH KONCERATA

HNK Split, 10. 12. 2003. u 19.30h

 

PROGRAM

Michele Mascitti
1664 - 1760
CONCERTO GROSSO
op 7. br.2 u e-molu
Andante -
Allegro - Largo - Allegro

Arcangelo Corelli
1653 - 1713
COMCERTO GROSSO
op. 6. br. 9 u F-duru
Preludio - Allemanda - Corrente - Gavotta - Minuetto


CONCERTO GROSSO
op.6. br.4 u D-duru
Adagio - Allegro - Adagio - Allegro


* * * * *

Ottorino Respighi
1879 - 1936

STARI PLESOVI I ARIJE ZA GUDAČE
/TREĆA SUITA/
Italiana -
Arte di corte - Siciliana

Benjamin Britten
1913 - 1976
JEDNOSTAVNA SIMFONIJA
(1934) op. 4.

Boisterous bourée - Playful pizzicato - Sentimental sarabande - Frolicsome - Finale


I SOLISTI AQUILANI

Prve violine: Iuditha Hamza, Elizabeth Graham, Elvira Di Bona / Druge violine: Melanie Budde, Gabriele Politi, Mariana Valtcheva / Viole: Alessandro Santucci, Lorenzo Sbaraglia / Violončela: Vito Vallini, Massimo Magri / Kontrabas: Dario Calderone / Klavičembalo: Ettore Maria Del Romano


Ovaj talijanski komorni ansambl djeluje od 1968. godine i pripada na brojne načine tradiciji vrhunskog komornog muziciranja osobitoga talijanskoga timbra. Najpoznatiji među njima: I Solisti Veneti, I Virtuosi di Roma, I Musici... gradili su svoju slavu diljem svijeta ostajući desetljećima u gotovo identičnom sastavu i gradeći vrlo specifičan i probran repertoar ili se specijalizirajući za pojedina glazbena razdoblja.
Upravo s takvim motivima, prije punih 35 godina, nastali su I Solisti Aquilani. Započeli su u Rimu, zahvaljujući entuzijazmu nekolicine mladih glazbenika, ponajviše Vittoriju Antonelliniju, njihovome utemeljitelju. Pod imenom Camerata Musicale Romana djelovali su na svojim prvim nastupima, da bi nakon svog prvog koncerta u aquilskom dvorcu iz 16. stoljeća odlučili promijeniti ime i postali I Solisti Aquilani. Od tada, pa sve do danas, premda izvode vrlo širok repertoar od pred-baroka do suvremenih skladbi, ne zaboravljaju nikad da je jedna od zadaća njihova osnivanja uvijek bila posebno posvećivanje pažnje instrumentalnoj talijanskoj glazbi sedamnaestog i osamnaestoga stoljeća, a koja je u dugom periodu bila posve izvođački zapostavljena. Svoj splitski koncert I Solisti Aquilani posebno posvećuju uspomeni na Arcangela Corellija, pa će povodom 350. godišnjice od njegova rođenja izvesti dva njegova concerta grossa.
Ugled jednog od najprestižnijih sastava I Solisti Aquilani stjecali su nastupima na svim značajnim festivalima i koncertnim pozornicama Italije, poput Maggio Musicale Fiorentino, Accademia S. Cecilia, Accademia Filarmonica Romana, Piccola Scala di Milano, Unione musicale di Torino, Teatro La Fenice Venezia i drugima diljem svijeta, da bi proputovali Europu, obje Amerike, Afriku, zemlje istočne Europe i Daleki istok.
Načinili su brojne zvučne zapise kao i snimke za radio i televiziju u Italiji, Njemačkoj, Španjolskoj, Švicarskoj, Južnoj Americi i SAD-u. I Solisti Aquilani surađuju s međunarodno priznatim umjetnicima kao što su Maurice Andre, Felix Ayo, Renato Bruson, Severino Gazzelloni i drugima, a u svojoj tridesetpetogodišnjoj karijeri ostvarili su oko 3.500 koncerata, što zapravo znači da u prosjeku nastupaju gotovo svaki treći dan! A to svakako ne bi bilo moguće da nije riječ o glazbenicima izvanredne energije i vitalnosti, spremnih da se u potpunosti posvete glazbi i podvrgnu unutrašnjoj kolektivnoj disciplini za koju uvijek ističu da im daje dodatnu snagu i otvara nove kreativne horizonte.