Kliknite na vijest da biste pročitali opširniji tekst

 

 

 


  ZAGREBAČKI KVARTET SAKSOFONA  

Gradsko kazalište mladih Split, 15. 11. 2004. u 19.30h

DRAGAN SREMEC - sopran saksofon
GORAN MERČEP - alt saksofon
SAŠA NESTOROVIĆ - tenor saksofon
MATJAŽ DREVENŠEK - bariton saksofon

 Program

Berislav Šipuš (1958)
IM GARTEN DEINER LIEBE (2002)

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Kvartet  K.V. 465  "DISSONANT"
(arr. Saša Nestorović)
Adagio-Allegro
Andante cantabile
Mennuetto
Allegro molto

* * * * *

Milko Lazar (1965)
CONCERTO FOR SAXOPHONE
QUARTET No. 1 (1999)
Cascades
Spleen '99
Hommage to Mr. Rifi

Phil Woods
THREE IMPROVISATIONS


 ZAGREBAČKI KVARTET SAKSOFONA  Ansambl je utemeljen 1989. godine i od tada ostvaruje zapažene uspjehe u domovini i u svijetu. Gostovao je u mnogim europskim zemljama (Austrija, Slovenija, Danska, Francuska, Njemačka, Rusija, Italija, Turska, Španjolska i dr.), te u Americi i Kanadi. Među brojnim festivalima na kojima je Kvartet nastupao ističu se Dubrovačke ljetne igre, Splitsko ljeto, Zagrebačke ljetne večeri, Zagrebački muzički biennale, Ljubljanski ljetni festival, Musicora u Parizu, Open Europa 2000 Berlin, Europamusicale 2000 München, Svjetski dani glazbe u Sloveniji 2003. i dr. Ansambl je bio sudionik Svjetskih kongresa saksofonista u Pesaru, Valenciji, Montrealu i Minneapolisu (2003.).
Uz mnoge radio i televizijske snimke u Hrvatskoj i u inozemstvu (ORF, Radio France, Slovenski radio, RTL i WDR), Kvartet je objavio osam nosača zvuka od kojih je CD sa snimkama J. S. Bacha, C. Debussyja i A. Piazzolle 1997. osvojio tri nagrade “Porin” za najbolji klasični album, najbolju izvedbu i najbolju snimku, dok je CD s djelima M. Lazara, E. A. Del Borgoa, S. Dedića i Ph. Woodsa 2001. dobio dva “Porina” za najbolji klasični album i najbolju produkciju.

 Kritike  … veličina Z-kvarteta temelji se prije svega na kvaliteti kojom su se uvrstili među vodeće svjetske saksofonske kvartete, i to u ratnim okolnostima. Kroz grmljavinu topova njihova se glazba vinula do samih vrhova reproduktive, elegantno i diskretno, nošena entuzijazmom četvorice solista koji su svojim snažnim pojedinačnim osobnostima pretpostavili jednu od najtežih glazbenih disciplina – komorno muziciranje.
Branimir Pofuk, “Jutarnji list”, 1999.

Ovaj ansambl s četiri izvanredna glazbenika djelotvorno je iskazao nijansiranje dinamike i boja u fenomenalnoj profesionalnosti. Ne treba se bojati usporedbe s bilo kojim zapadnim ansamblom istoga sastava. Nadajmo se da će uskoro doći ponovno u München!
Ulrich Möller-Arnsberg, “Süddeutsche Zeitung”, 2000.

(...) Tsunagari je CD koji sadrži izvrsne solističke i zajedničke izvedbe i glazbu. Izvanredna kvaliteta snimke na ovome CD-u omogućuje da energija i uzbuđenost ovih izvođača i njihove glazbe predstave sve svoje mogućnosti i prikažu se u punom sjaju kakav i zaslužuju.
Frank Bongiorno, “Saxophone Journal” (SAD), 2003