Kliknite na vijest da biste pročitali opširniji tekst

 

 


SERENADA


Splitsko filharmonijsko društvo
SPLITSKI KOMORNI ORKESTAR

Dirigent: Pavle Dešpalj

Ponedjeljak, 10. 10. 2005. 
Foyer HNK Split, 20h


Josip Mihovil Stratik
SIMFONIJA U D-DURU
Allegro assai - Andante - Minuet

Karl Dieters von Dittersdorf
SINFONIA CONCERTANTE ZA VIOLU, KONTRABAS I GUDAČE
Allegro - Andantino - Menuet - Allegro ma non troppo
Solisti: Ivan Hut - viola / Oleg Goursky - kontrabas

- - - III - - -

Petar Iljič Čajkovski
SERENADA ZA GUDAČE U C-DURU, OP. 48
Pezzo in forma di Sonatina - Walzer - Elegie - Finale

SPLITSKO FILHARMONIJSKO DRUŠTVO - SPLITSKI KOMORNI ORKESTAR
/ Umjetnički voditelj i dirigent: Pavle Dešpalj / Koncertni majstor: Valter Lovričević /
I. Violine: Valter Lovričević, Ana Tošić, Loris Grubišić, Ana Kačić, Tatjana Stehlik /  II. violine: Gordana Baković, Mesud Glavaš, Ivana Šambar, Domagoj Gjurašin, Tereza Alabanda / Viole: Pavel Kandrusevich, Ivan Hut, Stipe Marinić / Violončela: Sunčana Hut, Bernarda Čavar, Tomo Rožman / Kontrabas: Oleg Goursky / Čembalo: Ivana Dragičević / Glazbeni producent i predsjednik Splitskog filharmonijskog društva: Gordan Sladoljev 

SPLITSKI KOMORNI ORKESTAR djeluje od jeseni 2000. godine. Sjajna generacija mladih gudača, koji su 2000. godine već završili ili su bili pred završetkom školovanja u Glazbenoj školi Josipa Hatzea, navela je Splitsko filharmonijsko društvo da pokrene rad novoga komornog orkestra u Splitu. Predsjednik Društva Gordan Sladoljev okupio je te jeseni skupinu glazbenika koji će biti okosnica Splitskog komornog orkestra (SKOK-a) - Valtera Lovričevića, Mihovila Karuzu, Olega Gourskog i Ivanu Dragičević. Sastav ansambla prioritetno čini upravo ta nova generacija gudača, a mjesto dirigenta i umjetničkog voditelja ponuđeno je maestru Pavlu Dešpalju, što on rado prihvaća. Prvim nastupom 4. prosinca 2000. godine u prepunom foajeu splitskoga HNK orkestar obilježava 250. obljetnicu rođenja J. S. Bacha. Iz godine u godinu, ansambl pokazuje napredak, koji u petoj godini rada već kulminira vrijednostima koje plijene nacionalnu pozornost. Uz maestra Dešpalja, svakako najzaslužnijeg za uspjehe SKOK-a, značajan doprinos dali su i mladi dirigent Ivan Repušić te gostujući dirigenti Valter Dešpalj i Tonči Bilić.

Programski, ansambl je prepo­znatljiv po njegovanju djela hrvatskih, osobito splitskih skladatelja, te izvedbama djela svjetske lit­erature 20. stoljeća. Brojni su solisti nastupali uz ansambl, najzvučnije je ime Grigorij Žislin, te vodeći hrvatski umjetnici kao Renata Pokupić, Ivana Bilić, Martina Tomčić, Jan Janković i drugi. SKOK ciljano kao soliste afirmira vodeće splitske umjetnike Željka Milića, Valtera Lovričevića, Sanju Milić, Nelli Manuilenko, Olega Gourskog, Sanju Madunić i druge. K tome, ansambl djeluje na afirmiranju splitskih umjetnika solista koji profesionalni put ostvaruju u drugim sredinama.

Stručni žiri Slobodne Dalmacije svoju godišnju nagradu za kulturu "Jure Kaštelan" dodijelio je 2005. godine Splitskom komornom uz obrazloženje da je u splitsku glazbenu reprodukciju uveo nove kriterije. "Svaki njegov koncert predstavlja svojevrsnu priču za sebe, od kojih su posebno upamćena ostvarenja izvedbi Sagliea, Josipovića, Bartoka, Griega, Radice, Cipcija, Debussyja, te konačno Šostakoviča."

PAVLE DEŠPALJ je rođen 1934. godine. Plodnu dirigentsku karijeru započeo je kao ravnatelj Simfonijskog orkestra RTV Zagreb i kao gost dirigent Zagrebačke opere. Od 1967. godine u SAD-u je ravnatelj Florida Symphony Orchestra u Orlandu i stalan gost festivala Chicago Grant Park. Četiri godine ravnatelj je Tokyo Gedai filharmonije. Osnivač je Glazbenih večeri u sv. Donatu, a bio je i umjetnički ravnatelj Dubrovačkih ljetnih igara. Stalno surađuje sa Zagrebačkom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom HRT-a, Hrvatskim komornim orkestrom i Varaždinskim komornim orkestrom. Umjetnik je široke glazbene naobrazbe, vrstan violinist i pijanist, te osebujan skladatelj. Uživa ugled u zemlji i u inozemstvu, osobito kao tumač standarnog simfonijskog repertoara  u okviru kojega  s uspjehom promiče i djela hrvatskih skladatelja.

IVAN HUT rođen je u Puli 1982. godine. Završio je Glazbenu školu Josipa Hatzea u klasi prof. Gordane Baković, i diplomirao na Muzičkoj akademiji Zagreb u klasi prof. Milana Čunka. Dobitnik je niza najviših nagrada na državnim natjecanjima violista i komorne glazbe. Dvije godine svirao je u Srednjoeuropskom simfonijskom orkestru mladih kao vođa viola, a član je Splitskog komornog orkestra od osnutka. Redoviti je gost Varaždinskog komornog orkestra i Hrvatskog komornog orkestra.

OLEG GOURSKY rođen je 1974. u Ukrajini. Nakon završene osnovne glazbene škole (harmonika)  srednju glazbenu školu, instrument kontrabas, završio je u gradu Hmeljnitskij. 1992. upisao je Muzičku akademiju u Kijevu kod prof. Boguslava Sojka koju je završio 1997. na međunarodnom natjecanju gudača u Kijevu 1992. osvojio je III nagradu. Za vrijeme studija svirao je s orkestrima Kijeva: Simfonijski orkestar Radio televizije Ukrajine (stalni vanjski član), "Kamerata" - Kijev, Državni simfonijski orkestar Ukrajine. 1996. položio je audiciju u Zagrebu u Simfonijskom orkestru HRT-a za mjesto vođe dionice kontrabasa. Od 1999. radi u HNK Split, održava solo recitale i snima za HRT.