Kliknite na vijest da biste pročitali opširniji tekst |
||||
| ||||
|
Don Branko Sbutega
(dokumentarna monodrama) Tekstove izabrao i igra: Trpimir Jurkić
Zapisi don Branka Sbutege nisu puki dokument vremena, nego zapisi srca. Pa premda ti zapisi nisu dramski tekstovi, nego novinske kolumne, eseji i priče, ipak je svaki od njih, sam za sebe, drama. Drama čovjeka koji duboko proživljava (ne)vrijeme u kojem se zatekao. Zato te riječi pozivaju da ih se izgovori i izgovara uvijek nanovo i da ih se utiskuje u 'živo ljudsko srce'. Teatar otvara svoj prostor da u svojevrsnoj scenskoj meditaciji progovori riječi ovoga Bokelja, povjesničara umjetnosti, intelektualca, a nadasve župnika Svetog Stasije u Dobroti, posljednjeg katoličkog svećenika iz Prčnja.
Valjda bi bilo normalno, na kraju, ili pri samom kraju ovog posla kojeg se uhvatih, moći spojiti i napisati «dvije riječi», i odgovoriti sebi i drugima, što sam to radio i čemu sve to. No ja, ipak, kao da ne znam... Don Branka Sbutegu, nažalost, nisam imao sreću upoznati. Odslušao sam i odgledao nekoliko njegovih TV interviewa, brojne novinske pročitao, kao i eseje i kolumne koje je pisao za razne novine. No, znam da čovjek nije samo ono što napiše i izgovori, već i ono što odšuti, odgleda, odboli, odplače, odsmije... a u don Brankovom slučaju i ono što odsvira i skuha... Kažu, mnoštvo je detalja u kojima je vrijedilo upoznati ga i prepoznati. Nažalost sigurno je jedno, više neću imati prilike odslušati «njegova» Brahmsa i kušati njegovu sarmu punjenu lignjama... No čitati mogu, i govoriti...Njegove zapise uvijek sam doživljavao kao štivo koje se ne čita u sebi, za sebe, pa se negdje ostavi i pohrani u zaborav, već ih se čita na glas, u društvu, sa sebe i druge, pa se o njima razgovara, pa se zbog njih ne spava, pa ih se pohranjuje u nezaborav srca. Odgovarati na pitanje, zašto i kako to don Branko Sbutega na sceni, značilo bi baviti se procesom i «tehnologijom» kazališta, a najbolji odgovor na to pitanju napisao je sam don Branko u jednoj svojoj kolumni: «Nikad se u kamen ili papir ne uspije utisnuti koliko u živo ljudsko srce». Ova predstava, ili kako vam drago, željela bi baš to. Te riječi utisnuti u živo ljudsko srce. A sve one su zapravo «zapisi jedne druge istine života koja je mnogo trajnija od svakog našeg užasa».
Trpimir Jurkić VRELO ŽIVOTA «Bože, da sam ja Bog ja ne bih nikada Branka Sbutegu zvao u svećenike.» Bila je to misao don Branka Sbutege dok je išao pred oltar za vrijeme svoje mlade mise. U daljnjim retcima knjige «Kurosavin nemir svijeta» don Sbutega ne piše je li na ovo pitanje tada (ili kojom drugom prilikom) čuo božji odgovor. Mnogi su ga poznavali, a još više je nas koji smo ga «upoznali» zahvaljujući tome što je pisao i govorio. Don Sbutega se naime i tako htio obratiti ljudima. U (ne)vrijeme mediji su obraćali pažnju na njega i davali mu prostora jer je svećenik, ali su ga ljudi slušali i čuli jer je čovjek. Sbutega je ljudski govorio ljudima o najvažnijem: o dobru i rađanju zla, o domovini i politici, o odgovornosti i manipulaciji, oholosti i poniznosti, o ratu među ljudima i onome što će rat u njima ostaviti. Svi smo to pozorno slušali, a ja danas mislim dok slušam Trpimira kako govori don Sbutegine misli da mu je Bog onda za vrijeme mlade mise ipak odgovorio: «Budi mi svećenik, Sbutega, jer takav kakav si potreban si ljudima.» Jer što bi mu dalo snagu da iziđe iz posvećenog prostora crkve i otiđe među ljude? A pisanje za novine i govorenje pred kamerama, u trenutku u kojem je to činio i onako kako je činio, je upravo to - odlazak među ljude, odlazak kojim se svjedoči vjera, iskustvo, osjećaji i misli, stavovi i razmišljanja. Kad je Trpimir Jurkić odlučio stati na scenu s tekstovima don Branka Sbutege pitanje koje se kazališno nametalo je bilo – kako to činiti. Sigurno ne kao Sbutega, sigurno ne kao netko tko će ga glumiti, bio je siguran Trpimir. Nego kako? Jurkićeva pozicija je u «Zapisima iz nevremena» pozicija čovjeka koji hoće izreći sadržaj o kojem govori don Branko Sbutega. Drugim riječima – Trpimir Jurkić u knjizi «Kurosavin nemir svijeta» nije čitao misli i priču dramskog lica nego svjedočenje živog čovjeka u određenom i za nas danas još živom povijesnom trenutku. Glumačka pak pozicija je ona koja je Trpimiru za ovaj cilj ponudila - alat. Trpimir Jurkić je, dakle, upotrijebio kazališnu scenu ne za formu već za sadržaj, za svoj ljudski, ali i glumački odgovor – kako biti. Napustio je «posvećeni» prostor scene u kojem ti nitko ništa ne može jer ti si uostalom netko drugi, ti glumiš, već se poistovjetio sa samim sobom i svojim ljudskim razlogom koji kao takav daje odgovor umjetničkom, glumačkom razlogu. Danas jako malo kazališta nastaje na ovom tragu. Mnogo više ga je posvećeno formi radi forme, zabavi radi zabave, umišljaju o sebi radi umišljaja. Zastrašujuće ga je malo posvećeno ovome što je Trpimir htio – odgovoriti kome i čemu daske na kojima se igra zapravo trebaju služiti. Moj rad je počivao na dubokom poštivanju ovakvog ljudskog i umjetničkog uloga. I osjećanju da je svaka rečenica don Branka Sbutege živa, toliko živa da je ne može nitko ne čuti. Pa čak ni mi koji sjedimo u kazalištu. Lada Martinac Kralj
TAKO JE GOVORIO I PISAO DON BRANKO
Potpuno se osjećam dijelom Crkve.
Zato uvijek upotrebljavam zamjenicu MI. Kad kažem to Mi, uvijek mislim to Mi u
kontekstu sebe, i sebe u kontekstu te povijesti. Jer sam uvijek doživljavao
Crkvu kao jedno nepovijesno biće, ali duboko ukorijenjeno u povijesnu stvarnost.
I kad kažem to Mi mislim na sebe i u kontekstu starokršćanske crkve, ne bježim
ni od progona vještica, i tamo sam ispred lomače Giordana Bruna i iza osude
Galilejeve i tamo sam gdje god je Crkva bila prisutna, tamo sam gdje je Crkva
bila prisutna čak i na bolan način, možda nekad i na ružan način. Mislim da je
to i moja povijest, isto kao što je povijest moje obitelji na neki način i moja
povijest. I zato to Mi za mene je zaista Mi. Ja ispovijedam da imam jednu
svijest o sebi kao nekome i nečemu u kontekstu svog svećenstva. Ja sam tako
izabrao, da budem kroz to ja. I milijun puta da se rodim opet bih to izabrao.
Bolje da kažem ja nego da govore
drugi. Iako je svejedno. Meni su ostala još tri, četiri mjeseca. Ili samo neki
tjedan. Života. Ovog života. Ne treba se žalostiti. Vi što ostajete još ćete
patiti, tko zna što vas još čeka. Ja idem u bolji svijet. Bolji od ovog.
Uostalom, što smo cijelo vrijeme propovijedali, u što vjerovali ako to nije
točno. Mučan je samo kraj jer se čovjek promijeni. Ne vlada više svojim tijelom.
Barem ne u ovome što je mene napalo. To brzo razara. Bude li koji mjesec to je
puno vremena u mojim prilikama. Možeš napraviti još mnogo stvari, završiti neke
poslove, ali i da ne završiš... svijet će nastaviti i bez toga. Veselim se jer
sad znam da je kraj blizu. I znam kud odlazim.
Preminuo don Branko Sbutega
Župnik župe sv. Eustahija
u Dobroti u Boki Kotorskoj don Branko Sbutega preminuo je u župnoj kući jutros,
27. travnja, na blagdan bl. Ozane Kotorske. Pogreb će biti u subotu 29. travnja.
Misa zadušnica bit će u 16
sati u katedrali, a potom će biti ukop na groblju Sv. Eustahije u Dobroti.
Pogrebne obrede će predvoditi kotorski biskup Ilija Janjić.
FOTOGRAFIJE ZA DOWNLOAD |
|
|