Kliknite na vijest da biste pročitali opširniji tekst

 

 


ANSAMBL NARODNIH IGARA I PJESAMA MAKEDONIJE TANEC
HNK Split, 24. svibnja 2009. u 20 sati
 

Tanec je već šest desetljeća simbol makedonske kulture i umjetnosti, ime koje je veleposlanik makedonskog kulturnog stvaralaštva na svim meridijanima. Šest desetljeća je pokretni muzej najljepšeg, iskonskog, neprocjenjivog makedonskog kulturnog bogatstva, identiteta i povijesti.
Ansambl narodnih igara i pjesama Makedonije Tanec, formiran je odlukom Vlade Republike Makedonije, davne 1949. godine, kao dio makedonske kulture, s ciljem da sakuplja i njeguje makedonsku narodnu baštinu i predstavlja je u zemlji i izvan nje putem koncerata, festivala i drugih kulturnih događanja.

Pored njegovanja folklornog stvaralaštva, Tanec već šest desetljeća pretače narodne običaje, igre i pjesme u uspješne koreografske zamisli, sve to u prekrasnim originalnim nošnjama izrađenim prije nekoliko desetljeća, a koje predstavljaju zaštitni znak makedonske kulture.
U svojem šezdesetogodišnjem postojanju, od posebnog značenja je Tanecovo prvo gostovanje izvan Republike Makedonije, 1950. godine na međunarodnom festivalu u Llangollenu, Engleska, gdje je osvojena prva nagrada, koja je značila snažno priznanje i poticaj za daljnji rad.

U svom šezdesetogodišnjem prezentiranju folklornog stvaralaštva Ansambl broji više od 4.500 koncerata, nastupa na festivalima i drugim kulturnim priredbama, s više od osam milijuna posjetitelja. Za uspješan rad ovaj Ansambl je nagrađen veliki brojem nagrada, diploma i priznanja među kojima je i najviše državno priznanje "Orden zasluga za Makedoniju“, te brojna druga visoka republička priznanja.

Kao dokaz umjetničke kvalitete plesa, pjevanja, sviranja i kolorita nošnji koje koriste, postoji ogroman broj pohvalnih kritika, afirmativnih napisa i studija vrhunskih stručnjaka iz oblasti folklora , kao i tematskih priloga u stručnim revijama, na radiju i televiziji.
U bogatih šest desetljeća nastupanja, programima je obuhvaćen velik broj narodnih kola, pjesama i običaja iz svih krajeva Makedonije, među kojima naravno i oni najpoznatiji: "Teškoto" kao simbol makedonskog kola-ora, "Nevestinsko", "Komitsko", "Kalajđisko", "Tresenica"…
Tanec je u stalnoj i tijesnoj suradnji s makedonskim iseljenicima diljem svijeta, u čijim domicilnim zemljama je također organizirao veliki broj koncerata. Tanec kontinuirano pomaže kulturno-umjetnička društva u zemlji i inozemstvu, brinući se za kvalitetno izvorno postavljanje i prenošenje vlastite folklorne tradicije.
 

Autori i koreografije na repertoaru

Emanuel Mane Cuckov - “Komitsko”
Trajko Prokopiev - “Nevestinsko”
Atanas Kolarovski - “Dracevka”
Gligor Vasilev, glazba Trajko Prokopiev - “Sedenka”, ”Cvekeberacka”, ”Ovcepolka”
Dojcin Matevski, glazba Djordji Dimcevski (samo na Djurdjovdenka) - “Teskoto”, ”Djurdjovdenka”, ”Cifte Camce”
Mitko Aleksov, glazba Djordji Dimcevski - “Osogovka”, ”Zetvarka”, ”Teska krstacka”
Jonce Hristovski, glazba Djordji Dimcevski - “Mariovska tresenica”
Dusko Georgievski, glazba Djordji Dimcevski- “Tropnalo oro”, ”Rusalii”
Blagoja Filipovski, glazba Djordji Dimcevski,R.Gelevski and T.Cvetkovski - “Svadba”, ”Solunka”
Cvetko Micevski, glazba Koco Petrovski - “Sopska petorka”
Dinco Eftimov - “Aramisko”
Todor Jovanov - “Ohridski branuvanja”, ”Ilinden”
Stojce Karanfilovski, glazba S. Kostovski and K. Zifovski - “Pirinsko proletno cveke”, ”Prespanski igri”
Vlado Stanoevski - “Staro tesko”, ”Dva tanca”, ”Rudo jagne”
Blaze Palcevski, glazba Djordji Dimcevski, - “Vodarki”
Svetlana Kirik, glazba Dragan Dautovski - “Dzamala”, ”Vodicarki”